Reklama
  • Wtorek, 26 kwietnia 2016 (14:00)

    Gdy brakuje Ci pierwiastków

Wprowadzenie zmian w jadłospisie to najłatwiejszy, najzdrowszy i dający najtrwalsze rezultaty sposób zwalczania anemii związanej z niedoborami żelaza, kwasu foliowego i wit. B12.

Przy niedoborze żelaza

Spożywaj czerwone mięso, drób, ryby oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Znajduje się w nich żelazo tzw. hemowe, które znacznie łatwiej wchłania się z przewodu pokarmowego. Tzw. niehemowe, które jest w roślinach: warzywach zielonych, suszonych owocach i orzechach, przenika znacznie trudniej.

Aby go nie tracić, jedz produkty bogate w wit. C, np. zjedz posiłek składający się z ryby lub jajek z warzywami i soczewicą. Gdy brakuje Ci żelaza, unikaj dużych ilości herbaty i kawy, bo mogą zakłócać przyswajanie wapnia.

Reklama

Nie dla Ciebie są też otręby pszenne, bo zawierają substancje utrudniające absorpcję minerałów. Zrezygnuj ze szpinaku, szczawiu, rabarbaru, gdyż zawierają kwas szczawiowy, który zakłóca przyswajanie żelaza.

Wchłanianie tego pierwiastka hamuje także spożywanie większych ilości produktów z soi. Unikaj cukru, białego pieczywa, wyrobów cukierniczych oraz słodyczy.

Uważaj na antybiotyki z grupy tetracyklin i związki zobojętniające kwasy – przyjmuj je tylko wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że są konieczne.

Pamiętaj, że większe zapotrzebowanie na żelazo mają miesiączkujące kobiety, ciężarne, dzieci poni żej 2. roku życia, wegetarianie oraz osoby, u których występują krwawienia z powodu hemoroidów czy wrzodów żołądka.

Folany

Przy niedoborze kwasu foliowego jedz dużo cytrusów, grzybów, zielonych warzyw, wątróbki, jajek, produktów mlecznych oraz kiełków pszenicy. Doskonałym źródłem folanów, odpowiednika kwasu foliowego w preparatach witamin z grupy B, jest dynia.

Ponieważ wysoka temperatura oraz światło niszczą kwas, owoce i warzywa powinno się jadać na surowo lub po jak najkrótszej obróbce termicznej.

Uzupełnij witaminę

Wit. B12, niezbędna do powstawania krwinek czerwonych, znajduje się w podrobach, rybach, jajach, nabiale. Jej niedobory często dotyczą wegetarian, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także alkoholików.

Znacznie częściej braki są konsekwencją upośle dzenia jej wchłaniania w prze wodzie pokarmowym, co przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo.

Najczęściej występuje u osób starszych, a także po zabiegach chirurgicznych żołądka lub z zaburzeniami wchłaniania (np. w zapaleniu okrężnicy). Do kłopotów może prowadzić także brak wapnia, wit. B6 lub żelaza.

Uważaj na pasożyta

Do niedokrwistości przyczy nić się może obecność w przewodzie pokarmowym… tasiemca. Pasożyt ten pojawia się w organizmie po spożyciu mięsa wołowego z nieznanego źródła. Często przywozimy go też z wakacji.

Na to, że go mamy, może wskazywać chudnięcie mimo apetytu, bóle brzucha, nudności, osłabienie. Nierzadko jednak tasiemiec przez długie lata nie daje żadnych objawów. Dlatego co jakiś czas warto zrobić test na obecność pasożytów.

Co ci się należy od NFZ

Leczenie niedokrwistości jest długotrwałe i niekiedy trudne, jak np. w przypadku zespołów mielodysplastycznych czy mielofibrozy. Badania krwi (morfologia krwi obwodowej) są bezpłatne – skierowanie może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Częstotliwość zlecanych analiz zawsze zależy od rodzaju schorzenia (nie ma limitów). Większość leków z żelazem jest refundowana (kosztują ok. 10 zł), natomiast za suplementy diety trzeba płacić całą kwotę.

Pierwszy lek, który leczy mielofibrozę w Polsce nie jest niestety refundo wany. Alternatywą jest transplantacja szpiku, ale ponieważ choroba dotyczy głównie ludzi starszych, transplantacja nie jest dla nich zabiegiem bezpiecznym.

Terapie w uzdrowiskach

Cięższe postaci niedokrwistości są wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Pacjentom zaleca się klimat górski, bo tam, gdzie powietrze jest rozrzedzone, krwinki czerwone szybciej się tworzą (polecana jest zwłaszcza Krynica-Zdrój, Muszyna-Zdrój i Kudowa-Zdrój), ale i nad morzem chorzy z anemią mogą czuć się dobrze. Korzystne efekty przynoszą np. kuracje w Kołobrzegu.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.